Pogimdyvinė depresija

pogimdyvinė depresija

Pogimdyvinė depresija: priežastys, simptomai, kelias link pasveikimo

Kūdikio gimimas  – tai nuostabus stebuklas moters gyvenime. Ir nors toks įvykis, atrodo, turėtų kelti tik džiugesį, kai kuriais atvejais netikėtai ir nelauktai aplanko pogimdyvinė depresija. Tokiu metu jaučiamas liūdesys ir kaltės jausmas, kad mama negali džiaugtis nauju šeimos nariu, ką tik atkeliavusiu į šį pasaulį. Ši būsena  ištinka ~15% gimdžiusių moterų, dažniausiai per pirmąsias 4-6 savaites po gimdymo. Ne visi šį jausmą gali suprasti ir atskirti nuo paprasto nuovargio, tad apie tai šiek tiek plačiau.

Pogimdyvinės depresijos priežastys

 

Jos gali būti įvairios. Su šiuo sutrikimu dažnai susiduria moterys, kurios jau prieš tai sirgo depresija (iki nėštumo ar nėštumo metu). Suaktyvėjusi hormonų veikla tokiu būdu ir vėl iššaukia neigiamas emocijas, kurios nėra naudingos nei fizinei, nei psichologinei sveikatai. Taip pat pogimdyvinė depresija gali atsirasti ir dėl netikėtumo. Pavyzdžiui, kai nėštumas nėra planuotas arba arba jo eiga komplikuota, sunki. 

 

Kita priežastis, dėl ko gali išsivystyti pogimdyvinė depresija – sunkus gimdymas. Kiekvienai moteriai gimdymas yra unikali patirtis. Tačiau kai viskas vyksta ne taip, kaip planuota, moters emocijos gali susijaukti. O be to, prie emocijų išsibalansavimo prisideda ir sunkaus gimdymo metu patirtas didžiulis stresas, kurį patiria moters kūnas.

 

Žinoma, yra ir kitų priežasčių – vienišumo jausmas, konfliktai su partneriu ar šeimos nariais, socialinė izoliacija ir kita. Tačiau, net jei viskas atrodo idealu, moters hormonų veikla gali viską pakoreguoti savaip.

 

Kaip atpažinti?

 

Nors pogimdyvinė depresija lengvai gali būti sumaišyta su kitais sutrikimais ar tiesiog stipriau išsreiškiamomis emocijomis, vis tiek yra būdų ją atpažinti . Stiprus liūdesys, niūri ir negatyvi nuotaika laikosi ilgą laiką, atsiranda stiprūs nuotaikų svyravimai, beviltiškumo jausmas. Visa tai jau gali išduoti esantį sutrikimą. 

 

Taip pat gali pasitaikyti ir abejingumas kūdikiui, nenoras juo rūpintis, dingsta motyvacija, savęs nuvertinimas. Nors visa tai galima pajusti tik viduje, yra simptomų, kurie gali matytis akivaizdžiau: sutrikęs miegas, dingęs ar padidėjęs apetitas, atminties praradimas, negebėjimas sukoncentruoti dėmesio, atitolimas nuo šeimos ir savo socialinio rato. 

 

Ką daryti?

 

Pogimdyvinė depresija yra liga, kuriai gydyti reikia specialistų pagalbos. Metodai gali būti įvairūs, tačiau pagalbos kreiptis reikia. Tik gydytojas gali patarti ką daryti tokiu atveju. Tačiau yra ir kitokie būdai sau padėti. Dažnesnis buvimas gamtoje ar tiesiog gryname ore, judėjimas, minimali mankšta kiek tuo metu leidžia sveikata, sveika mityba. Sunkioms pogimdyvinės depresijos formoms gali būti skiriamas ir medikamentinis gydymas, tačiau dažnai užtenka ir psichoterapijos.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *