Nerimas

Kas yra nerimas?

Nerimas yra natūrali, bet nemaloni emocinė žmogaus būsena, kuomet yra jaučiamas jaudulys, baimė, dirglumas prieš svarbų įvykį (pavyzdžiui, egzaminą ar darbo pokalbį). Tačiau yra tokių atvejų, kada nerimas pasireiškia be jokios priežasties – atsiranda neaiški baimė, grėsmės jausmas, įtampa. Tai sunku sukontroliuoti ir nerimui be priežasties gydyti reikia pasitekti specialistų pagalbą.

Nerimo priežastys

Nerimas žmogų gali apimti jam nepažįstamoje, nemalonioje situacijoje. Jį sukelia nestabilumo jausmas, nepatogumas, tačiau tai yra normalus nerimas. Patologinis nerimas, dar vadinamas generalizuotu nerimu, neturi tokių aiškių priežasčių. Jis gali atsirasti iš niekur. Dažnai nerimo priepuolius gali sukelti stresas, įvairios traumos, gyvenimo aplinkybių kaita.

Nerimo simptomai

Padažnėjęs širdies plakimas

Galvos svaigimas

Nemiga

Nuovargis

Sunkumas kalbėti

Šalčio ir karščio bangos

Prakaitavimas

Drebulys

Pykinimas

Raumenų skausmai

Baimės ar siaubo jausmas

Grėsmės nuojauta

Kaip padėti sau kovoti su nerimo sutrikimu?

Kadangi nerimas kyla iš nestabilumo ir ateities nežinojimo jausmo, vienas iš būdų padėti sau kovoti su nerimu yra pradėti planuoti savo laiką ir veiksmus. Žinojimas, kada ką veiksi padeda atsikratyti ateities baimės jausmo ir jaustis užtikrinčiau dėl savo gyvenimo pasirinkimų. Kitas būdas yra užsirašyti visas galimas nerimo priežastis. Ramiai apgalvok, kokiose situacijose tai jauti, kur ir kada dažniausiai pasireiškia nerimo simptomai. Dėstyk viską kuo aiškiau, taip žinosi situacijas ir galėsi iš anksto su jomis tvarkytis. Pagirk save už įveiktą nerimo priepuolį. Taip jausiesi lyg gali įveikti kiekvieną kliūtį, įgausi daugiau drąsos. Ieškok būdų atsipalaiduoti. Tai gali būti mėgstama veikla, poilsis gamtoje ar paprasčiausiai vakaras tik sau. Mūsų organizmas siųsdamas įvairius signalus reikalauja balanso tarp poilsio ir darbo, todėl labai svarbu nepamiršti savęs.

Kada kreiptis į specialistus dėl nerimo?

Jeigu nerimo priepuoliai yra dažni ir tęsiasi ilgai, tai jau yra vienas iš ženklų, kad reikia specialistų pagalbos. Kai nerimas pradeda kenkti kasdieniam gyvenimui, socialiniam bendravimui, darbui ir pats nebežinai kaip tvarkytis, specialistų pagalba yra būtina. Jie padės atrasti nerimo priežastis ir jas įveikti. Jei reikės, paskirs ir medikamentinį gydymo būdą nerimo priepuoliams išgydyti ar bent jau slopinti.

Manai, kad jau laikas kreiptis į psichologą? Registruokis konsultacijai!