Depresija

Kas yra depresija?

Depresija yra emocinės pusiausvyros sutrikimas. Tokiam sutrikimui įtakos turi tiek vidiniai, tiek išoriniai veiksniai. Depresijos simptomai yra nuolatinė prislėgta nuotaika, energijos neturėjimas, aktyvumo sumažėjimas, kuris daro didelę neigiamą reikšmę kasdieniam gyvenimui. Depresija nustatoma tada, kai mažiausiai dvi savaites žmogus didžiąją dalį dienos yra prislėgtas ir pasyvus. Depresija gali turėti skirtingus lygius ir savaime nepraeina. Tam reikalingas specialiai paskirtas gydymas.

Dėl ko atsiranda depresija?

Kadangi depresija gali būti skirtingų lygių, jos atsiradimo priežastis taip pat skiriasi. Viena dažniausiai pasitaikančių yra psichologinės traumos ar sukrėtimai, kurie atsiranda dėl išorinių veiksnių. Taip pat viena iš priežasčių gali būti genetika, jei artimame šeimos rate buvo sergančių šia liga. Depresiją taip pat gali iššaukti ir lėtinės ligos, vartojami vaistai, nuolatinis stresas, priklausomybės psichoaktyvioms medžiagoms, kitos psichikos ligos.

Depresijos simptomai

Prislėgta nuotaika

Sumažėjęs aktyvumas

Sumažėjęs interesas į anksčiau mėgtus dalykus

Nuolatinis nuovargis

Pesimizmas

Sumažėjusi savivertė

Beprasmybės jausmas

Apetito sutrikimai

Nemiga

Savigrauža

Silpnumas

Galvos skausmai

Virškinimo sutrikimai

Moterims menstruacijų ciklo pasikeitimas

Įvairūs sąnarių, raumenų skausmai

Man liūdna, ar aš sergu depresija?

Gyvenime atsitinka įvairiausių dalykų, kurie mums sukelia liūdesį, o kartais net blogas oras gali sukelti prislėgta nuotaiką. Tačiau iš karto apie depresijos diagnozę galvoti nereikėtų. Liūdesys dažniausiai praeina po kelių dienų ir neturi ryškaus efekto mūsų fiziniams veiksmas. Tuo tarpu depresija tęsiasi ilgai, energijos ir motyvacijos trūkumas neleidžia fiziškai atlikti kasdienių darbų. Pablogėja asmeniniai santykiai tiek su savimi, tiek su aplinkiniais. Liūdesys yra laikinas jausmas, kuris nedaro tokios didelės įtakos mūsų gyvenimui, o depresija yra liga, kuri gali užklupti netikėtai ir reikalauja gydymo.

Depresijos gydymas

Depresijos gydymas pirmiausia prasideda nuo ligos diagnozės nustatomos specialisto. Yra išsiaiškinama, kokia depresijos forma užklupo žmogų ir tuomet skiriamas atitinkamas gydymas. Vienas iš gydymo būdų yra psichoterapija. Pokalbiai su terapeutu, problemų supratimas ir sprendimų ieškojimas gali labai padėti žmogui, sergančiam lengva depresijos forma. Sunkesnei formai gydyti yra priskiriami atitinkam vaistai, kurie gali padėti grįžti į normalią būseną. Taip pat yra taikomas ir hibridinis – psichoterapija ir vaistai – gydymo metodas.

Kiek laiko trunka gydymas?

Gydymo trukmė priklauso nuo depresijos formos. Lengvesnėms formoms gali užtekti ir iki 3 mėnesių, tačiau sunkesnės gali trukti daug ilgiau. Palaikomasis gydymas, kai jau yra nustojami vartoti vaistai, tačiau vis dar taikomi psichoterapijos seansai palaikyti esamą būklę gali užtrukti net kelerius metus. Nereikia išsigąsti – depresija yra liga ir ji reikalauja gydymo, tačiau šansai pasveikti yra labai dideli. Svarbu nebijoti žengti pirmą žingsnį ir kreiptis pagalbos.

Kaip padėti artimajam, kuris serga depresija?

Svarbiausias dalykas, ką gali suteikti savo artimajam, kuris serga depresija, yra palaikymas ir supratimas. Nereikia jam pasakoti, kaip viskas po to bus gerai, svarbu išklausyti, nespausti atsiskleisti, o leisti jam pačiam išsikalbėti, kai jis jausis pasirengęs. Nedalink patarimų, kurių jam nereikia, pripažink, jei nesupranti jo jausmų, nesmerk ir nesakyk, kad čia tik toks periodas ir visiems taip pasitaiko. Depresija – tai liga, jai reikia gydymo. Jeigu artimasis bijo kreiptis pagalbos, padėk jam tą padaryti kartu ir palaikyk visoje jo gijimo kelionėje.

Manai, kad jau laikas kreiptis į psichologą? Registruokis konsultacijai!