Nemiga

Kas yra nemiga?

Nemiga yra miego sutrikimas, kuris pasireiškia nekokybišku miegu, negalėjimu užmigti, dažnais atsikėlimais naktį.

Nemigos priežastys

Nemigos priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai tai yra streso, nerimo, perdegimo sindromo, pervargimo sukeltas sutrikimas. Nemigą taip pat gali iššaukti psichologinės problemos, įvairios traumos ir nelaimingi atsitikimai. Taip pat nemigos atsiradimui įtaką daro ir energetinių gėrimų, kavos, alkoholinių gėrimų per dažnas vartojimas. Šie produktai savyje turi veikliųjų medžiagų, kurios sukuria žvalumo ir energijos antplūdžio iliuziją, tačiau organizmas vis tiek lieka pavargęs.

Neužmiegu kelias naktis, ar tai jau nemiga?

Nemiga dažniausiai yra skirstoma į kelis tipus: atsitiktinę, trumpalaikę ir lėtinę.

Atsitiktinė nemiga trunka kelias dienas, o jos priežastys gali būti pakitęs darbo ritmas, nauja miegojimo patalpa ar net laiko juostos pakitimas.

Trumpalaikė nemiga trunka iki mėnesio. Tokia nemigos forma atsiranda patiriant emocinę įtampą, ligos atveju, pervargus nuo įtempto darbo ar stresą keliančių įvykių.

O sunkiausia nemigos forma yra lėtinė. Ji trunka ilgiau nei mėnesį, kartais gali net neturėti suprantamos priežasties. Tokiu atveju gali prireikti ir medikamentinio gydymo.

Nemigos gydymas

Kai nemiga yra nuolatinė ar dažnai pasikartojanti gydymas gali būti sudarytas iš dviejų dalių. Visų pirma, apsilankymo pas psichologą metu yra nustatomos šio sutrikimo priežastys (jei jos dar nėra žinomos) ir stengiamasi spręsti pirmines miego sutrikimo atsiradimo priežastis. Jeigu nemiga yra dažna ir daranti didelę įtaką kasdieniam gyvenimui, yra skiriami medikamentai, padedantys užmigti ir išsimiegoti ilgiau.

Patarimai miego kokybei gerinti:

  1. Daugiau fizinio aktyvumo (tik ne prieš miegą)
  2. Laikykitės miego režimo
  3. Mažinkite nikotino, kofeino ir alkoholio vartojimą
  4. Klausykitės miego meditacijų – susikaupkite ties pasakotojo žodžiais, o ne į savo mintis
  5. Venkite telefono ar kompiuterio naudojimo prieš užmiegant ar prabudus – ryški ekrano šviesa siunčia signalus smegenims, kad laikas keltis ir taip yra sunkiau užmigti
  6. Sveikai maitinkitės

Manai, kad jau laikas kreiptis į psichologą? Registruokis konsultacijai!