Stresas
Kas yra stresas?
Stresas yra natūrali žmogaus reakcija į išorinius veiksnius, problemas, pasikeitusias aplinkybes. Veiksniai gali būti socialiniai, fiziniai arba psichologiniai. Visiškai atsikratyti streso nėra įmanoma, nes kiekvieną dieną susiduriame vis su naujais iššūkiais, tačiau išmokti valdyti stresą yra galima. Tai padeda išvengti nuolatinio streso pojūčio, kuris kenkia tiek fizinei, tiek psichologinei žmogaus sveikatai.
Kokios yra streso priežastys?
Streso atsiradimo priežasčių gali būti daug. Įtampa darbe, per dideli reikalavimai, nelaimės, traumos, gyvenimo pokyčiai ir panašiai. Bet kokie mums nemalonūs potyriai gali kelti stresą. Taip pat stresas gali būti ir vaistų vartojimo ar ligų sukeltas padarinys.
Streso simptomai
Nusilpęs imunitetas
Nemiga
Galvos skausmai
Perdegimas
Nuovargis
Nuolatiniai pykčio protrūkiai
Išsiblaškymas
Dažnas verkimas
Narkotikų ir alkoholio vartojimas
Neramumo jausmas
Kokias pasekmes gali sukelti nuolatinis stresas?
Kadangi mūsų emocinė būklė daro didelę įtaką fizinei savijautai, streso pasekmės gali būti labai kenksmingos ir nemalonios. Tai kenkia tarpusavio santykiams, pasireiškia perdegimo sindromas, sprendimų priėmimui, prislėgta nuotaika, sumažėja atsparumas įvairioms ligoms, pasikeičia bendra gyvenimo kokybė. Nuolatinis stresas taip pat gali peraugti ir į kitas psichologines ligas, pavyzdžiui, depresiją.
Streso valdymas
Norint išvengti rimtų streso padarinių, reikia išmokti jį suvaldyti. Stresas yra mūsų reakcija į išorinius dirgiklius, todėl mūsų atsakas į tai ir kaip mes priimame mums keltus iššūkius yra streso valdymas. Dažniausiai siūlomas patarimas streso valdymui yra sportas ir fizinis aktyvumas. Atraskite jums malonią sporto šaką ar sportavimo būdą. Tai padeda stiprėti ir fiziškai, ir emociškai. Taip pat streso mažinimui labai svarbu yra poilsis. Tai gali būti įvairūs kvėpavimo pratimai, meditacija, masažas, laiko sau skyrimas, tempo sulėtinimas, bendravimas su artimaisiais. Jeigu jauti, kad pradedi patirtį pirmuosius streso simptomus – sustok. Tai rodo, kad atėjo metas peržvelgti savo prioritetus, apgalvoti juos iš naujo. Tai padės atrasti balansą ir iš naujo pamatyti, kas iš tikrųjų yra svarbu.
Kada reikia kreiptis į psichologą dėl streso?
Stresas yra neišvengiama mūsų gyvenimo dalis. Tačiau kiekvienas skirtingai su tuo tvarkomės. Stipresniems žmonėms užtenka pertraukos ar poilsio nuo stresorių ir jie su naujomis jėgomis gali grįžti į savo gyvenimo tempą. Tačiau kai kuriems žmonėms stresas atsiranda nuolat ir net poilsis ar atsiribojimas nepadeda jo nuslopinti. Kai atsiranda nuolatiniai streso simptomai, kai yra daroma įtaka kasdieniam gyvenimui ir jo kokybei, ateina laikas ieškoti specialistų pagalbos. Kai kažko nemoki – ieškai pagalbos, naršai internete, prašai specialistų patarimų. Lygiai taip pat ir su emocine savijauta. Kai vienam darosi per sunku – ieškok pagalbos.