Psichosomatika
Kas yra psichosomatika?
Psichosomatika – tai medicininio pagrindo neturintys fiziniai skausmai. Jie yra sukelti emocinių ar psichologinių veiksnių.
Psichosomatinio skausmo atsiradimo priežastys
Psichosomatinius skausmus dažnai sukelia mūsų jaučiami jausmai. Pasąmonė bando išvengti nemalonių jausmų, todėl kūnas tuos jausmus paverčia fizine forma – skausmais, kurie neturi medicininio paaiškinimo. Jausmai, kurie gali sukelti tokius skausmus: baimė, nerimas, įtampa, liūdesys, neviltis, bejėgiškumas ar net pyktis. Skausmas gali pasireikšti įvairia forma nuo galvos skausmų iki virškinimo sutrikimų, gali trukti vos kelias minutes ar tęstis ilgiau.
Kaip gydyti psichosomatinius skausmus?
Kadangi skausmo sukėlėjas yra mūsų jausmai ir emocijos, vaistai to neišgydys. Žinoma, svarbu prieš tai atlikti visus galimus tyrimus, nes kartais skausmo sukėlėjas gali būti ne tik mūsų pasąmonė. Tačiau, jei tyrimo rezultatai nerodo jokių priežasčių skausmui, vertėtų kreiptis pas psichologą. Jis padės išsiaiškinti, ar tikrai tai psichosomatiniai skausmai, kodėl jie atsiranda, padės išmoti tvarkytis su emocijomis, kurios tai sukelia.
Ar psichosomatiniai skausmai gali sukelti tikras ligas?
Ilgai užsitęsę ir negydomi psichosomatiniai skausmai gali sukelti ir tikras ligas. Psichosomatiniai skausmai vargina ne tik mūsų emocinę savijautą, bet ir fizinę. Todėl yra labai svarbu kuo anksčiau juos pastebėti ir kreiptis į gydytojus.
Ką be gydymo galiu padaryti, kad sumažinčiau arba išvengčiau tokių skausmų?
Mūsų emocijos dažnai priklauso nuo mūsų psichologinės būklės. Todėl visi patarimai, kurie skirti gerinti psichologinei būklei, tinka ir norint išvengti ar sumažinti psichosomatinius skausmus. Reguliarus fizinis aktyvumas, sveikesnės gyvensenos propagavimas, laiko sau skyrimas, streso vengimas, režimo laikymasis – visa tai ir kiti įvairūs būdai padeda pailsėti ir jaustis geriau.