Panikos priepuolis
Kas yra panikos priepuolis?
Panikos priepuolis – staiga pasireiškęs nekontroliuojamas didelis baimės jausmas. Dažniausi panikos atakos simptomai yra padidėjęs pulsas, sunkumas kvėpuoti, pykinimas, gali pasitaikyti ir temperatūros pakilimas, silpnumas, įvairūs dilgčiojimai.
Kodėl patiri panikos priepuolį?
Panikos atakos priežastys gali būti įvairios. Tai gali būti streso, įvairių traumų, genetikos, nerimo, emocinio ir fizinio išsekimo ar kitokių problemų sukelti priepuoliai. O priežastis geriausiai padėti išsiaiškinti gali apsilankymas pas specialistą.
Ką daryti ištikus panikos priepuoliui?
Ištikus panikos atakai reikia pasistengti sutelkti savo mintis į paprastus ir konkrečius dalykus. Paprasčiausiai yra kreipti dėmesį į savo kvėpavimą, kad jį normalizuotum. Stenkis išlikti sąmoningas ir bandyk suvokti savo aplinką: daiktų aplink lietimas, tyrinėjimas ir pajautimas iš kokių medžiagų jie pagaminti. Tai padeda neprarasti realybės jausmo. Net ir viena panikos ataka signalizuoja apie tavo emocinę savijautą. Todėl kreipimasis į psichologą yra vienas iš veiksmingiausių gydymo būdų.
Ką daryti, jei mano artimąjį ištiko panikos priepuolis?
Jeigu panikos priepuolis ištiko tavo artimąjį svarbiausia yra išlikti ramiam. Reikia suprasti, jog tai nėra kontroliuojama ir tokie žodžiai, kaip ,,viskas bus gerai‘‘ ar ,,tu tik kvėpuok‘‘ nėra puiki pagalba. Žmogui, patiriančiam panikos priepuolius, yra svarbu žinoti, jog jo artimieji jį palaiko ir supranta. Padėk jam nusiraminti, kartu atlik kvėpavimo pratimus, padėk nukreipti mintis į paprastus dalykus. Panikos priepuoliui pasibaigus pasikalbėk, pasiūlyk kreiptis pagalbos.
Kaip gydomos panikos atakos?
Yra įvairių panikos atakų gydymo būdų. Pagrindinis iš jų yra kreipimasis į specialistą. Psichoterapijos metu yra išsiaiškinama paniko priepuolių priežastis, atrasti geriausius sprendimus jiems įveikti. Taip pat gydymo metu gali būti taikomi ir tam tikri medikamentai. Jie padeda slopinti panikos atakos simptomus, jei tai yra dažnas ir intensyvus reiškinys.
Kas dar be gydymo padeda mažinti panikos priepuolius?
Kiti pagalbiniai būdai gali būti sportas ar kitoks fizinis aktyvumas, užsiėmimas mėgstama veikla, sveikas maitinimasis, pakankamas laiko skyrimas miegui bei poilsiui ir laikui sau.