Valgymo sutrikimai

Kokie yra valgymo sutrikimai?

Vieni valgymo sutrikimai gali būti sukelti perdėto rūpinimosi savo išvaizda. Tokį rūpestį dažnai sukelia patyčios dėl kūno sudėjimo, netyčiniai komentarai, nepasitikėjimas savimi, per dideli reikalavimai sau dėl įsivaizduojamų socialinių normų. Tokios problemos gali vesti link įvairių bulimijos arba anoreksijos formų.

Yra ir kitokių valgymo sutrikimų. Pavyzdžiui, nervinis valgymas arba nevalgymas. Apie juos kalbama yra šiek tiek mažiau, nes tai laikoma norma šių dienų gyvenime. Tačiau nenormalus valgymas, nors ir nesi alkanas, arba nevalgymas, nors ir esi alkanas, yra streso sukelti padariniai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį.

Taip pat yra atvejų, kai valgymo sutrikimai yra viena iš kitų psichologinių ligų, tokių kaip depresija ar nerimo priepuoliai, sudedamoji dalis.

Ką daryti, jei jaučiu, kad turiu valgymo sutrikimų?

Valgymo sutrikimai gali sukelti daugybę nepatogumų kasdieniam gyvenime bei fizinių ligų. Tačiau jų gydymas nėra labai lengvas. Net aiškiai suvokiant, kad reikia keisti valgymo įpročius, tai gali būti sunku padaryti. Svarbiausia yra atrasti priežastis tokio sutrikimo. Tai padėti padaryti gali psichologas arba psichoterapeutas. Pirmas žingsnis link pasveikimo yra pripažinimas, kad turi bėdų ir kreipimasis į specialistą. Ta gali būti labai sunkus, tačiau be galo reikšmingas žingsnis.

Kaip atpažinti, kad mano artimasis turi valgymo sutrikimų?

Pastebėti valgymo sutrikimus nėra sunku, nes dažniausiai jie įvyksta staiga. Žmogus pradeda vengti valgymo prie jūsų akių, laikosi labai drastiškų dietų ar atsiranda staigių pokyčių mityboje, kurie akivaizdžiai atsispindi jo išvaizdoje, savijautoje ir emocijose. Galima pastebėti dažnus pasišalinimus į tualetą po pavalgymo ar perdėtą sportavimą. Toki atveju reikėtų pasišnekėti su artimuoju, per daug jo nespausti, bet parodyti, jog galite tapti jam ramsčiu, jog jis gali drąsiai išsipasakoti, kas vyksta jo gyvenime ir kokios bėdos jį užklupo. Jei po pokalbio artimasis pripažįsta turįs valgymo sutrikimų, pasiūlykite kreiptis pagalbos ir palaikyti viso gijimo proceso metu.

Valgymo sutrikimų gydymas

Valgymo sutrikimų gydymas dažniausiai yra sunkus ir ilgas procesas. Todėl specialisto pagalba yra būtina. Jie padės atrasti nuo ko prasidėjo šie sutrikimai, pasiūlys paprastesnių tau tinkamų metodų gydymui. Jiems nepadėjus yra taikomos psichoterapijos, gali būti priskiriami ir medikamentai. Keletą metodų galite išbandyti ir patys: valgymo dienoraštis, maisto planavimas, laikymasis režimo. Svarbiausia yra pripažinti sau, kad tai yra problema ir suprasti, kad visada gali kreiptis pagalbos, kai savo jėgomis nebepajėgi to išspręsti.

Manai, kad jau laikas kreiptis į psichologą? Registruokis konsultacijai!